Holimo, Stronie Śląskie
Holimo, Stronie Śląskie
Holimo, Stronie Śląskie
Foki na Śnieżniku, czyli o co chodzi w skiturach

Foki na Śnieżniku, czyli o co chodzi w skiturach

Choć słowo skitour można dość szybko rozszyfrować dzięki znajomości angielskiego, to wciąż istota tego cudownego sportu pozostaje dla wielu zagadką. W odcinku o skiturach przekazujemy głos Karolinie Riemen-Żerebeckiej, która opowie, dlaczego poleca „wyskoczyć na foki” i czym właściwie jest ten rodzaj zimowej aktywności.

Z tego artykułu dowiesz się:

❯ Czym jest skituring
❯ Dla kogo są skitury
❯ Czym skitury różnią się od nart zjazdowych i biegowych
❯ Jak się przygotować na skitouring
❯ Jakie trasy prowadzą na Śnieżnik

Projekt #zeronudy - odcinek 3

Czy da się połączyć dreszczyk emocji, towarzyszący zjazdom ze szczytu, ze spokojną wycieczką krajoznawczą po górach? No pewnie, że tak! Od tego właśnie są skitury! Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz o nich wiedzieć. A o tym, że sport może być czymś dużo więcej niż po prostu sposobem na spędzenie wolnego czasu opowie wyjątkowa kobieta – Karolina Riemen-Żerebecka. Zobacz trzeci odcinek z serii #zeronudy i poznaj barwną postać Kotliny Kłodzkiej: przedsiębiorczynię, olimpijkę i miłośniczkę sportów wszelakich.

Skitury – ale o co chodzi?

Skitouring (czyli skituring lub po prostu skitury) jest połączeniem narciarstwa i turystyki górskiej. Taka wycieczka to wyjście poza trasy zaopatrzone w wyciągi i kolejki, dlatego potrzebny jest specjalny sprzęt, który umożliwi zarówno wygodne podchodzenie bez zapadania się w śniegu, jak i zjazd w głębokim puchu. W wielkim uproszczeniu jest to urocza hybryda tego, co najlepsze w narciarstwie biegowym i zjazdowym, na dodatek w cudownych okolicznościach przyrody, z dala od cywilizacji. No, dopóki nie dotrzesz do schroniska na gorącą szarlotkę z jagodami!

Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy

Jeżeli jesteś osobą, która lubi wypoczywać aktywnie i na świeżym powietrzu, która ceni sobie bliskość natury, przemierzanie i odkrywanie górskich szlaków, a także zjeżdżanie po nieubitych ratrakami stokach – zakochasz się w skiturach! Podczas takiej wspinaczki panują też całkiem korzystne warunki do filozofowania na temat uzdrawiających właściwości Sudetów, słuchania ulubionej muzyki lub audiobooków czy po prostu pogaduszek o wszystkim i o niczym. Taka całodniowa wycieczka jest więc świetnym sposobem na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną, a także odnalezienia tego poczucia wolności i niezależności, po które przyjeżdża się w góry.

Jak zacząć?

Jeśli chcesz wyskoczyć na skitury, to pierwszy warunek jest już spełniony! Chęci i pozytywne nastawienie są nieodłącznymi elementami tego sportu. Pamiętaj również o tym, jak istotna jest dobra kondycja fizyczna oraz doświadczenie w narciarstwie zjazdowym. Drugi warunek, który trzeba spełnić, to umiejętności narciarskie na poziomie przynajmniej średniozaawansowanym. Tak więc zanim rozpoczniesz swoją przygodę ze skiturami, upewnij się, że w szusowaniu czujesz się pewnie. Po trzecie, na pierwszą wycieczkę wybierz się z kimś, kto ma już jakieś doświadczenie z fokami. Znajomi, rodzina czy poznani na stoku zajawkowicze podpowiedzą z czym to się je, a jak wiadomo – w grupie raźniej! Jeśli akurat w Twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto bawił się już w skitury, nie martw się i stay tuned! Przed sezonem 2023/2024 dorzucimy informację o skiturowych przewodnikach, z którymi przetrzesz szlaki.

Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy

Jak przygotować się na skitury – kondycja

Choć na skiturach możemy dopasować tempo wycieczki do osobistych preferencji, wciąż jest to dość wymagający sport, uprawiany w górskich warunkach zimowych. Żeby uniknąć kontuzji i przeciążenia mięśni, zadbaj o kondycję! Może to już truizm, ale warto przypomnieć, że regularna aktywność fizyczna (szczególnie taka, która sprawia ci po prostu przyjemność) to podstawa i punkt wyjścia do rozpoczęcia nowej przygody z jakimkolwiek sportem zimowym. Skituring wymaga gibkości i dobrej wydolności, ale wcale nie oznacza to, że musisz codziennie robić niesamowite wyniki na siłowni i dwa razy w miesiącu latać na kursy jogi do Indii – po prostu pamiętaj, by przed wyjazdem odpowiednio się przygotować. Dobrze jest wzmocnić mięśnie brzucha, pleców, rąk i nóg (świetnym ćwiczeniem jest pozostawanie w pozycji deski), rozciągać się oraz jak najwięcej się ruszać – spacerować, biegać czy pływać. W końcu chodzi o to, żeby dobrze się bawić i uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu w trakcie i po wycieczce.

Jak przygotować się na skitury – ubrania

A jak się ubrać? Skitury składają się z dwóch etapów – podejścia, a następnie zjazdu. Te dwie formy aktywności znacząco różnią się od siebie: podczas podchodzenia istnieje ryzyko przegrzania, a podczas zjazdu – wychłodzenia. Dlatego też koniecznie zadbaj o odpowiedni strój. Niezawodny outfit to oczywiście ubiór „na cebulkę”. Musisz mieć na sobie kilka warstw, które w razie czego można zakładać lub ściągać, w zależności od intensywności ruchu i warunków pogodowych, które w górach, jak wiadomo, zmieniają się dość nieprzewidywalnie. Pierwsza warstwa to oddychająca, przylegająca do ciała bielizna termiczna. Na to załóż grubszą, luźniejszą warstwę, np. bluzę. Do kompletu dołóż jeszcze przewiewną puchówkę oraz/i kurtkę przeciwdeszczową, chroniącą również przed wiatrem. Na skitury nie musisz ubierać się tak ciepło, jak na pieszą wycieczkę czy na szusowanie w ośrodku, ponieważ przy podejściu można się nieźle naprawdę nieźle rozgrzać – typowe spodnie narciarskie będą zdecydowanie za grube. Zabierz ze sobą jeszcze dwie pary nieprzemakalnych rękawiczek – cieńsze do podejścia oraz grubsze do zjazdu. Przydadzą się także chusta, okulary przeciwsłoneczne albo gogle, czapka i kask, a do plecaka schowaj wysokoenergetyczny prowiant, termos z gorącym napojem, naładowany telefon, apteczkę i krem z filtrem.

Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy

Jak wygląda i z czego składa się sprzęt skiturowy?

Kiedy skiturowcy mówią, że chcą wyskoczyć „na foki”, nie mają na myśli niczego barbarzyńskiego. Foki to po prostu pasy materiału, zakładane na ślizgi nart przy podejściu i ściągane do zjazdu. Zapewniają odpowiednie tarcie i zwiększają przyczepność podczas podchodzenia. Kiedyś rzeczywiście były wykonywane z foczych skór, ale dziś są całkowicie syntetyczne. A jeśli chodzi o same narty, to te na skitury są cięższe niż biegówki, ale lżejsze niż te zjazdowe. Są też zazwyczaj szersze od jednych i drugich, bo zależy nam na większej wyporności i, co oczywiste, muszą być odpowiednio dobrane do wzrostu. Ich szczegółowe parametry zależą od tego, czy stawiasz na szybkie podejścia w stylu skialpinistycznym, turystyczne wędrówki czy może zjazdy w dzikim terenie po puchu. Szersze i cięższe deski umożliwią zjazd z dużą prędkością, a węższe i równocześnie lżejsze narty zapewnią większy komfort przy podejściu.

Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy

W tym miejscu warto też wspomnieć, że istnieje alternatywa dla zwolenników snowboardu, czyli splitboard. Jest to deska, którą można rozdzielić na dwie części, co umożliwia podchodzenie do góry, jak na skiturach, a następnie złożyć z powrotem, by zjechać ze szczytu tak, jak lubisz.

A skoro już o tym mowa, to właśnie wiązania pinowe są najpopularniejsze. Mają charakterystyczne szczęki z ostro zakończonymi pinami, które zaciskają się na przedniej części buta i pozwalają na jego ruch wokół osi. W trybie walk pięta unosi się, podczas gdy czubek pozostaje przymocowany. W trybie ski piętę wpinamy w wiązanie i śmiało szusujemy tak, jak na nartach zjazdowych. Istnieją również wiązania szynowe, w które wpina się jak do normalnych nart. W tym przypadku, w trybie walk podnosimy razem z piętą całe wiązanie (na szynie). Nowością na rynku są wiązania typu shift, zaprojektowane z myślą o narciarstwie freeridowym. Na pierwszej wycieczce ta wiedza Wam się nie przyda, a jak złapiecie bakcyla to szybko zorientujecie się, co i jak.

Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy

Na skitour przydadzą się także teleskopowe kijki narciarskie z dużymi talerzykami i regulowaną długością. W przypadku wyprawy wysokogórskiej należy zaopatrzyć się także w harszle, czyli noże do lodu (potrzebne w przypadku, kiedy mamy duże nastromienie i twardy, zlodowaciały śnieg), czekan, no i zestaw lawinowy (detektor, sonda oraz łopata). Ale to już opcja na bardziej hardcorową przygodę niż ta na Śnieżniku - tutaj można się pobawić skiturami bez konieczności uważania dodatkowo na zagrożenie lawinowe.

Jeżeli dopiero zamierzasz polubić się ze skiturami, zamiast kupować, polecamy najpierw wypróbować wypożyczony sprzęt. Narty bądź cały komplet pomogą ci dobrać pracownicy wypożyczalni Vip Ski na Czarnej Górze.

Zapoznaj się z cennikiem wypożyczalnia Vip Ski

Planowanie trasy – skitouring w Sudetach

Teraz, kiedy wiesz już, czym jest skitouring i jak się do niego przygotować, możesz przystąpić do planowania trasy. Masyw Śnieżnika to jedno z najwspanialszych miejsc w Polsce na skitury, szczególnie dla osób ceniących sobie spokój i szukających odpoczynku płynącego z obcowania z naturą.

Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy

Zdobywanie Śnieżnika, czyli najwyższego szczytu polskich Sudetów Wschodnich, możesz rozpocząć z kilku różnych miejsc. Jedną z opcji dla początkujących jest start na Czarnej Górze. Tam właśnie znajduje się wypożyczalnia, w której zaopatrzysz się w niezbędny sprzęt. Co więcej, nawet kiedy w niższych partiach gór śniegu jest niewiele, to na pewno znajdziesz go na trasach ośrodka. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do grani, na której śniegu zazwyczaj jest dużo więcej, a stąd możesz już wędrować tam, gdzie foki poniosą - zazwyczaj w kierunku Śnieżnika i Małego Śnieżnika, bo te lokalizacje gwarantują najfajniejszę zjazdy.. Osoby, które chcą jak najszybciej znaleźć się na grani lub nie są pewne, na ile pozwoli im kondycja, mogą rozpocząć wycieczkę od wjazdu Luxtorpedą lub Żmiją.

Narty skiturowe wymyślono jednak właśnie po to, by nie musieć korzystać z wyciągów. Na Śnieżnik dostaniesz się więc z miejscowości leżących u jego podnóża. Najpopularniejsze trasy, dobre również dla początkujących, to te, które prowadzą z Kletna, Janowej Góry oraz Międzygórza. Nieco większym wyzwaniem będzie rozpoczęcie wspinaczki w Kamienicy i Międzylesia, ale do odważnych świat należy!

Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy
Holimo Hotel - Projekt #zeronudy

Podczas wycieczki na skiturach możesz odhaczyć takie atrakcje, jak rozmowy przy szarlotce z jagodami (lub bigosie!) w Schronisku Na Śnieżniku, zapuszczenie się do Jaskini Niedźwiedziej czy dywagacje nad walorami estetycznymi nowej wieży widokowej na szczycie Śnieżnika, potocznie zwanej blenderem czy też kawiarką.

Zanim wyruszysz w drogę, odpowiednio się przygotuj:


Sprawdź aktualną prognozę pogody dla Śnieżnika >> ZOBACZ TUTAJ
Zapoznaj się z komunikatem lokalnej grupy GOPR >> ZOBACZ TUTAJ
Zapisz w telefonie numer ratunkowy: +48 601 100 300 i/lub 985
Zainstaluj aplikację Ratunek >> POBIERZ

Wypoczywaj po swojemu w Kotlinie Kłodzkiej

Skitury to cudowna forma aktywnego spędzania czasu wolnego. Za sprawą wyjątkowej przyrody, świeżego powietrza i ciszy panującej w lasach Masywu Śnieżnika, skitouring jest doświadczeniem wyjątkowym i wartym poznania. W Kotlinie Kłodzkiej możesz odpoczywać tak, jak lubisz, również wspinając się na nartach na szczyt góry! A po powrocie do Holimo zregenerujesz się w naszej strefie SPA i odpoczniesz już bardziej tradycyjnie – podczas masażu czy wylegując przy basenie z widokiem na dopiero co zdobyte góry. A może zamiast czilować w cieple wolisz jednak nie zwalniać tempa i spróbować czegoś nowego? Na przykład… Morsowania? My tylko rzucamy pomysłami i tworzymy odpowiednie warunki, ale to Ty decydujesz, jak spędzisz czas w Sudetach!

Zaplanuj narciarki urlop

Sprawdź pozostałe artykuły

1
Viz na mapě
Při poskytování služeb nám pomáhají COOKIES.

Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více v Oznámení o ochraně osobních údajů.

ROZUMÍM